forex trading logo

Statystyki

Home
NARODOWE CZYTANIE 2020 - "BALLADYNA" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
wtorek, 06 października 2020 13:38

KBalladynaoło teatralne PSP nr 1 pod kierunkiem p. Grażyny Trzmielewskiej od wielu lat promuje czytelnictwo, a jedną z form jest udział w Narodowym Czytaniu. We wrześniu 2020 r. była  to Balladyna Juliusza Słowackiego - wybitnego polskiego romantyka. Opowieść o dwóch siostrach jest lekturą obowiązkową w klasie VII, wymagana na egzaminie ósmoklasisty oraz w dalszej edukacji.

Dramat łączy realizm i fantastykę, koncentruje się na analizie postaw i czynów bohaterów. Dzieło Słowackiego wywarło ogromny wpływ na różne dziedziny, sztuki m.in. na muzykę, malarstwo czy rzeźbę. Na przestrzeni lat powstały liczne spektakle teatralne zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów i krytyków literackich. Szczególne miejsce zajmuje sztuka wyreżyserowana przez Adama Hanuszkiewicza, bowiem jego wersja Balladyny na motocyklach zapisała się w historii polskiego teatru na zawsze.

Fragmenty dramatu J. Słowackiego prezentowali dla siódmoklasistów uczniowie klasy VIIIb: Dominika Kaniewska, Dominik Dolatowski, Kinga Domańska, Paulina Kupiszewska i Michał Bassa, którzy przygotowali także stroje stylizowane na ubiory bohaterów utworu. Informację o J. Słowackim i jego dramacie oraz o wybitnych spektaklach teatralnych przygotowała opiekunka koła p. G. Trzmielewska.

Uczniowie klas siódmych usłyszeli fragmenty tego wybitnego dzieła, a całość poznają już wkrótce na lekcjach języka polskiego.


 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012