forex trading logo

Statystyki

Home
1 marca 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 01 marca 2021 09:19

WyklęciDziś w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Między innymi dzięki ich bohaterstwu obecnie możemy żyć w wolnej ojczyźnie. Święto obchodzone jest od 2011 r. Data jest nieprzypadkowa. 1 marca w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński (Pług, Ludwik) i jego najbliżsi współpracownicy.

W naszej szkole od wielu lat (za nami 6. edycji) organizowaliśmy związany z tym tematem konkurs plastyczno-literacki. Podsumowaniem konkursu były organizowane gale z wręczeniem nagród i wspaniałymi koncertami. Z przyczyn wiadomwych w tym roku to się nie udało, ale zachęcamy do zapoznania się z materiałami, przygotowanymi na ten czas. Szczegóły w więcej...

10. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Uroczysty koncert on-line z Filharmonii Krakowskiej, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Muzyczne widowisko, którego współorganizatorem był krakowski IPN, objął patronatem Prezydent RP.

Rys historyczny

Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności. Po pięciu latach zmagań wojennych, okupacji niemieckiej i sowieckiej Rzeczpospolita na kolejnych 45 lat dostała się w sferę dominacji ZSRS. Narzucony system polityczny, likwidacja konstytucyjnych władz, zagarnięcie ponad połowy przedwojennego terytorium ? to wszystko zdecydowało o tym, że po zakończeniu działań wojennych miliony Polaków sprzeciwiały się, w różnej formie, systemowi komunistycznemu, a tysiące z nich w drodze walki konspiracyjnej z bronią w ręku. Po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną opór wobec systemu komunistycznego był powszechny. Co najmniej do 1946 r. w terenie ? na poziomie wielu miasteczek gminnych czy niektórych miast powiatowych ? władzę de facto sprawowało podziemie. W tym czasie czerwony reżim dopiero ukorzeniał się w dużych miastach, tydzień po tygodniu pacyfikując opór społeczny za pomocą inżynierii strachu i w drodze represji, wspieranych intensywną propagandą i indoktrynacją. Po sfałszowanym referendum w czerwcu 1946 r. i wyborach w styczniu 1947 r. nastroje społeczne znacząco się zmieniły. Polacy przechodzili od postawy oporu do postawy przystosowania. Na wielu terenach ujawniali się, korzystając z ogłoszonej przez komunistów w lutym 1947 r. amnestii, zdekonspirowani w swym rodzinnym środowisku działacze niepodległościowi. Kończyło się też wsparcie udzielane przez lokalną ludność, doświadczaną brutalnymi represjami za pomoc partyzantom. Bohaterowie tamtych zmagań, walczący o utraconą w 1939 r. suwerenność państwową i wolności obywatelskie, byli przez komunistów skazani na zapomnienie. Tych, którzy zginęli w walce albo zostali zamordowani, wrzucano potajemnie do dołów śmierci. Po kilkudziesięciu latach IPN, w imieniu Rzeczpospolitej, odszukuje bezimienne groby, identyfikuje bohaterów i organizuje godne pochówki Żołnierzy Wyklętych. 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 70 lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu mokotowskim zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - prezesa Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Stanowili kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

Koncert "Młodzi - NIEZŁOMNYM"

Wspomnienia tego dnia w naszej szkole z minionych lat można zobaczyć: TUTAJ, TUTAJTUTAJ i TUTAJ.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012