forex trading logo

Statystyki

Home Strona startowa
Zwyczaje wielkanocne na Kujawach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
czwartek, 14 kwietnia 2022 12:57

bazieŚwięta Wielkanocne tuż, tuż! Nic więc dziwnego, że uczniowie naszej szkoły wyruszyli do Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie, by zapoznać się z tradycjami Wielkiego Tygodnia na Kujawach. Wśród uczniów były także dzieci z Ukrainy, które znalazły w naszej ojczyźnie, w naszej miejscowości, a także w naszej placówce schronienie przed wojną. Był to ich pierwszy pobyt w radziejowskim, lokalnym muzeum.

Tradycje świąteczne na Kujawach są bardzo bogate. Niektóre są praktykowane od wieków w naszym regionie. Należą do nich  min.: zwyczaj "wybijania żuru" czyli oblewania żurem drzwi i okien domów w wielki czwartek, używania drewnianych kołatek i terkotek w wielki piątek, czy zwyczaj święcenia pokarmów w wielką sobotę. Malowano także kraszanki, czyli jajka bez wzorów. Na Kujawach gotowano je w łuskach cebuli na kolor brązowy, w oziminie na zielono, w burakach na czerwono.

Przepiękne kraszanki mogli uczniowie zobaczyć w Izbie Regionalnej. Znajdowały się one w koszyku ustawionym na wielkanocnym stole. A stół przygotowany w alkierzu  przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowic naprawdę robił wrażenie. Czego tam nie było: chleb, szynka peklowana, pasztet, biała kiełbasa, ser, żurek, okazała babka, sernik i wspaniały mazurek. Wszystko okazałe i pachnące.

Dla uczniów naszej podstawówki była to niezwykle ciekawa i "smakowita" lekcja z zakresu edukacji regionalnej.

Maria Eznarska

Autordem zdjęć jest p. Karol Szmagalski

 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012