forex trading logo

Statystyki

Home
Uczciliśmy Niezłomnych... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
piątek, 03 marca 2023 15:16

wykletym1 marca to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W naszej Szkole od lat staramy się pamiętać o zasługach tych, którzy mimo niesprzyjających okolicznośści politycznych nie poddali się w walce o wolność i całkowitą niezależność Ojczyzny. Szczególnie pamiętamy o żołnierzach walczących w naszej okolicy: Szarym, Mścicielu, harcerzu Ogniu. Od lat poprzez wieczornice, projekty, konkursy, wizyty zaproszonych gości, a także koncerty kultywujemy pamięć o tych, którzy zgodnie z życzeniem komunistycznych władz mieli zniknąć z pamięci narodu na zawsze. Po latach okazało się, że te wysiłki spełzły na niczym, a przez długi czas zapomnieni bohaterowie są teraz wzorcem do naśladowania dla patriotycznych grup polskiej młodzieży.
W tym roku koncert przedstawiony został w Gminnym Ośrodku Kultury w Topólce, gdzie nasi uczniowie wystąpili na zaproszenie współimienniczki - Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. O tym można poczytać w więcej. O bohaterach dnia 1 marca wiele pisaliśmy w artykułach naszej witryny.

Będziemy także uczestniczyć w radziejowskim biegu Tropem Wilczym w najbliższą niedzielę, 5 marca 2023 r.

"BOGU ODDALIŚMY DUCHA, ZIEMI KUJAWSKIEJ CIAŁA, SERCA OJCZYŹNIE"
(fragment tekst znajdującego się na obelisku w Znaniewie)

W gminnych obchodach dna 1 marca w Topólce uczestniczyli uczniowie PSP nr 1 w Radziejowie. Szkolny zespół Cent Band, działaający pod batutą p. Pawła Centkowskiego, złożony z młodych muzyków i śpiewaków przygotował uroczysty koncert. Wykonano m. in. utwory Panie Generale, Jedna chwila, Pieśń Wiktorii (z albumu Panny Wyklęte Maleo Reggae Rockers), Taki kraj, Modlitwa. Koncert został gorąco przyjęty przez widzów, wśród których znaleźli się przedstawicieele władz samorządowych Gminy Topólka, dyrektorzy szkół naszego powiatu i licznie zgromadzeni uczniowie miejscowej szkoły. Otrzymaliśmy już zaproszenie na obchody, które mają odbyć się w przyszłym roku w Znaniewie 1 marca 2024r. Tę miejscowość odiwedziliśmy w drodze powrotnej. Znajduje się tam pomnik poświęcony pamięci ofiarom podziemia niepodległościowego, żołnierzom AK z oddziałów Jerzego Gadzinowskiego "Szarego" i Antoniego Fryszkowskiego "Rysia". Zostali oni zabici w obławie w 1947 r. Przy pomniku uczniowie zapalili znicz jako symbol pamięci o żołnierzach, partyzantach i cywilnych ofiarach, którzy walczyli o prawo Polaków do wolnej i niepodległej Ojczyzny.
 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012