forex trading logo

Statystyki

Home
Ogólnopolski sukces naszych gimnazjalistek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
niedziela, 11 czerwca 2017 13:10

BHOPo raz czwarty Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zorganizował ogólnopolski konkurs historyczny poświęcony etosowi polskiego ziemiaństwa w ostatnich dwóch stuleciach. "Bóg, Honor i Ojczyzna - wartości polskiego ziemiaństwa"  to motto Konkursu, w którym po raz 3. wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radziejowie. Uczennice naszego gimnazjum Julia Szyjakowska i Marta Tomalak, pracujące pod kierunkiem p. Marii Eznarskiej, zajęły w nim I miejsce w kategorii praca multimedialna. Pokonały w ten sposób  swoich rówieśników z 12 województw.

Po raz pierwszy finał  Konkursu odbył się poza Krakowem w stolicy Wielkopolski - Poznaniu. Polegał on na rozmowie uczestników (w sumie 82) z komisjami, które po długich obradach wyłoniły laureatów. Po przesłuchaniach uczestnicy zmagań konkursowych, w towarzystwie przewodnika zwiedzali miejsca w Poznaniu związane z polskim ziemiaństwem.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło tego samego dnia w siedzibie Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności 19. Gości przywitała dyrektor Biblioteki Anna Gruszecka, przybliżając zgromadzonym historię rodziny Raczyńskich i budynku biblioteki. Kolejno głos zabrali także naczelnik OBEN IPN w Poznaniu dr Agnieszka Łuczak oraz wiceprezes PTZ Oddział w Krakowie dr hab. Marian Wołkowski-Wolski. Oboje podkreślili znaczenie konkursu dla edukacji historycznej i patriotycznej młodego pokolenia.

Uczennice naszego gimnazjum zachwyciły jury wystąpieniem poświęconym historii jednego z najbardziej zasłużonych kujawskich rodów, właścicieli Płowiec - Biesiekieskich. Swoje wystąpienie zakończyły słowami: "Uważamy, że nad wejściem do dworu w Płowcach, tak jak na fasadzie pałacu w Pęcicach powinien znajdować się napis: Jam Dwór Polski, co walczy mężnie i strzeże wiernie...

Uczennicomm i pani historyk serdecznie gratulujemy!

Więcej o konkursie na stronach Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 14:16
 

PolecamyOstatnie newsy

Popularne


Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012