forex trading logo

Statystyki

Home
O naszą Niepodległą! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
czwartek, 05 lipca 2018 10:13

IPNW dniach 7-8 czerwca 2018r trzy uczennice PSP nr 1 w Radziejowie Zuzanna Augustyniak, Łucja Koźmińska i Marta Tomczak brały udział w Warszawie w Ogólnopolskim finale konkursu "O Naszą Niepodległą! - udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości" i zajęły w nim II miejsce w Polsce w kategorii praca multimedialna.

Konkurs to wspólna inicjatywa krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków, przy współudziale pozostałych oddziałów oraz Zarządu Głównego. Do ogólnopolskiego finału konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Polski, którzy ze wsparciem opiekunów tworzyli prace pisemne, fotograficzne i multimedialne, zakwalifikowało się 122 pasjonatów historii z całej Polski.

Dziewczęta stworzyły pracę multimedialną o właścicielu Opatowic Ludwiku Pieniążku herbu Odrowąż. Wiele dokumentów, zdjęć i cennych informacji otrzymały od wnuka bohatera swojej prezentacji Pana Jacka Pieniążka Odrowąża, z którym miały okazję spotkać się podczas pobytu w Warszawie. W jego towarzystwie zwiedziły Muzeum Literatury, którego dyrektorem przez 37 lat był jego ojciec Janusz Odrowąż Pieniążek. Miały także okazję zobaczyć wnętrza Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Rodzina Pieniążków, podobnie jak inne rodziny ziemiańskie, brała udział w walkach o niepodległość Polski. Według obecnego na Gali prezesa IPN-u Jarosława Szarka "To grupa ziemian podejmowała wysiłek oświatowy, przechowywała pamięć o polskiej tożsamości, wzmacniała międzypokoleniową więź. Walczyli o polskie granice, nie zabrakło też ziemian na jakże krwawym szlaku zmagań czasu II wojny światowej. Wielu podzieliło los narodu, byli mordowani, a jednocześnie walczyli o niepodległość w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego".

Maria Eznarska

Więcej o konkursie (wraz ze zdjęciami z gali oraz oficjalnymi wynikami) można przeczytać w serwisie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej.

To nie był pierwszy sukces młodych badaczy historii, pracujących pod kierunkiem p. Marii Eznarskiej. O wcześniejszym reprezentowaniu naszej szkoły na tym konkursie pisaliśmy m. in. TUTAJ i TUTAJ. Uczennicom i ich opiekunce należą się wielkie gratulacje.

Poprawiony: czwartek, 05 lipca 2018 10:27
 

PolecamyOstatnie newsy

Popularne


Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012