forex trading logo

Statystyki

Home
Dzień Kujawski'2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
środa, 06 marca 2019 16:02

KujawyW naszym Zespole szczególną uwagę zwracamy na krzewienie tradycji ludowych, które na Kujawach są bardzo barwne. Sprzyja ku temu okres końca karnawału, zwany ostatkami. I właśnie ten czas stał się okazją do zorganizowania Dnia Kujawskiego w naszej szkole. Impreza odbyła się w hali sportowej im. Franciszka Malinowskiego w tłusty czwartek, czyli 28 lutego 2019 r. W więcej relacja z Dnia Kujawskiego.

Tradycyjnie w Miejskim Zespole Szkół w Radziejowie w tłusty czwartek w hali sportowej odbył się Dzień Kujawski. Obchody tego wyjątkowego dnia poprzedziły zadania realizowane przez uczniów wszystkich klas wraz z wychowawcami. Najmłodsi na lekcjach poznawali tradycje swojego regionu, kolorowali strój kujawski, wykonali wystawki fajansu, ozdabiali wzorami kujawskimi talerze, słuchali melodii Kujawiaka. Pozostali  uczniowie pod kierunkiem wychowawców wykonali różnymi technikami piękne plakaty dotyczące obyczajów kujawskich. Plakaty  oraz eksponaty dostarczone przez rodziców uczniów klasy IV b i V b, a pochodzące z kolekcji wielu pokoleń mieszkańców regionu, wzbogaciły wyjątkową dekorację wykonaną przez panią Paulinę Szychowską i panią Edytę Malinowską.

Podczas imprezy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentować niezwykłe talenty wokalne, taneczne i recytatorskie. Bogaty program artystyczny rozpoczął się od wykonania na skrzypcach utworu Romana Statkowskiego przez uczennicę klasy VI c Karolinę Benedykcińską. Dzieci z klasy II a (przygotowane przez panią Edytę Kubicką i panią Agnieszkę Wilińską) oraz młodzież gimnazjalna (przygotowana przez pana Pawła Centkowskiego) wykonała taniec regionalny - Kujawiak. Piosenkę  ludową  "Czerwone jabłuszko" zaśpiewała uczennica klasy V b Łucja Galczak. Potomkowie pana Józefa Prusinowskiego, autora wiersza "Kujawy", Weronika i Wiktor Kaliccy w tradycyjnych ludowych strojach kujawskich wyrecytowali fragmenty jego poezji.

Tradycje i zwyczaje na Kujawach od dawien dawna były bardzo przestrzegane i kultywowane. Tak jest do dziś - ludzie nie zapominają o historii i obrzędach regionu. Jednym z takich obyczajów jest kiszenie kapusty. Został on zaprezentowany w inscenizacji przez zespół  "Kujawioki od Dobrego". Natomiast koncert zespołu "Bronisławianki" porwał całą społeczność szkolną do tańca i wspólnej zabawy. Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć pączków (a było ich 940!) i pajdy chleba ze smalcem, o które zadbała pani Aneta Tomczuk  i pani Lidia Nieznalska.

Dzięki dużemu zaangażowaniu organizatorek: pani Danuty Magier, pani Lidii Nieznalskiej i pani Marzeny Gralak tego dnia w Miejskim Zespole Szkół królował folklor w strojach, inscenizacjach, dekoracjach, muzyce i tańcach ludowych. Całą imprezę uświetnił szkolny zespół pod kierunkiem pana Pawła Centkowskiego. Do wzbogacenia dnia przyczynił się także p. Leszek Kalicki.

Opracowały: organizatorki

Autorem zdjęć jest p. Dominika Pietrzak


 

Sonda

Jak podoba Ci się nowa strona szkoły?
 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012