forex trading logo

Statystyki

Home
Zapomniani bohaterowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
piątek, 15 marca 2019 14:26

PW2018W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Na ziemiach na zachód od Radziejowa niewola trwała wiele dłużej, bo od 1772 roku. 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i na terenie Wielkopolski oraz Kujaw Zachodnich nastąpił spontaniczny wybuch powstania, które później otrzymało nazwę powstania wielkopolskiego (o tych wydarzeniach pisaliśmy wcześniej). Towarzystwo Miłośników Kujaw, we współpracy z Miejskim Zespołem Szkół w Radziejowie podjęło się akcji odszukania uczestników tego zwycięskiego zrywu, pochodzących z Radziejowa.

Na podstawie informacji zawartych na stronach Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo", relacji i dokumentów rodzinnych i wskazówek mieszkańców, udało się ustalić nazwiska 26 powstańców, w tym 9 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Są to: Ciesielski Władysław, Fabiszak Józef, Gralik Kazimierz, Iglewski Antoni, Jałoszyński Stanisław, Kaczmarek Michał, Kaliski Józef, Kaliski Władysław, Klekotko Józef, Klekotko Zygmunt Piotr, Królikowski Włodzimierz, Kubiak Władysław, Kwieciński Jan, Lewandowski Władysław, Lipski Michał, Machtyl Jan, Markiewicz Franciszek Bolesław, Markiewicz Jan, Porada Stanisław, Prusinowski Jan, Ratajek Andrzej, Staszak Antoni, Stramowski Jan, Stramowski Kazimierz, Wiśniewski Marian, Złotnicki Szczepan.


Członkowie TMK -  prezes p. Halina Paczkowska, p. Karol Szmagalski, p. Liliana Ciesielska-Małecka i p. Maria Eznarska - przygotowali folder zawierający biogramy radziejowskich powstańców. Odszukali także ich groby na radziejowskiej nekropolii.

W dniu 27 lutego 2019 r. w Izbie Regionalnej TMK odbyło się spotkanie pt. Powstańcy wielkopolscy z Radziejowa i gminy Radziejów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych- radni na czele z Burmistrzem Sławomirem Bykowskim i Wójtem Markiem Szuszmanem, ksiądz proboszcz Ireneusz Mrowicki , Dyrektor MiP Biblioteki Publicznej Danuta Wielgosz, młodzież z MZS z Dyrektorem Remigiuszem Koźmińskim oraz członkowie Towarzystwa. Wyjątkowymi gośćmi TMK w tym dniu były rodziny powstańców. Prelekcję pt. Powstanie wielkopolskie na Kujawach Zachodnich wygłosił  Przemysław Bohonos - prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radziejowie zaprezentowali sylwetki powstańców z Radziejowa i gminy Radziejów. Otrzymali oni z rąk gości pamiątkowe dyplomy za wykonanie plakatów poświęconych 100 rocznicy powstania wielkopolskiego. Spotkanie stało się także okazją do obejrzenia okolicznościowej wystawy, na której zgromadzono fotografie i kopie dokumentów związanych z powstańcami, a pochodzących z rodzinnych archiwów. Znalazły się tam również nagrodzone prace uczniów. Wystawę  można  zwiedzać w Izbie TMK do końca marca.

Uroczystość w Izbie Regionalnej dostarczyła zebranym - zwłaszcza przedstawicielom rodzin - wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń. Wskrzesiła pamięć o ludziach, którzy urodzeni w niewoli, w imię patriotycznych wartości, 100 lat temu, wyruszyli do walki o kształt polskich granic.

Zapomniani bohaterowie już nie są zapomniani.

Podniosłym faktem było wręczenie dyplomów uczniom MZS w Radziejowie za wykonanie plakatów "100 lat powstania wielkopolskiego".

Poprawiony: wtorek, 28 grudnia 2021 09:39
 

PolecamyOstatnie newsy

Popularne


Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012