forex trading logo

PG nr 1

Statystyki

Home
Narodowe Czytanie 2019 - NOWELE POLSKIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
piątek, 13 września 2019 15:03

NarodoweW czasie 8. Narodowego Czytania, które przebiegało pod patronatem Pary Prezydenckiej, rozbrzmiewały fragmenty i całości polskich nowel. Było to 8 utworów:

  • Dobra pani - Eliza Orzeszkowa
  • Dym - Maria Konopnicka
  • Katarynka - Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz
  • Orka - Władysław Stanisław Reymont
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony - Stefan Żeromski
  • Sachem - Henryk Sienkiewicz
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryk Rzewuski

W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: "Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (...) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii."

W naszej szkole polskie nowele czytaliśmy 6 września. Uczniowie klas IV-VI słuchali Katarynki Bolesława Prusa, którą czytali: Oliwka Ćwikła, Eliza Gapska, Maria Ignasiak, Kuba Paskal, Konrad Tretyn (kl. VId) oraz p. dyrektor Remigiusz Koźmiński. List Prezydenta odczytała Lidia Orłowska (kl. VIIIb). Uczniowie wykorzystali także rekwizyty nawiązujące do epoki. Młodzież z klas VII-VIII wysłuchała utworu Stefana Żeromskiego Rozdzióbią nas kruki, wrony, które czytali: Maria Michalak (kl. VIIIc), Michalina Bogucka, Julita Fornalewicz, Zofia Gralak, Jagoda Krzymińska, Kamil Łapacz, Paulina Panfil, Ada Siarkowska, Katarzyna Szczepankiewicz, Maria Ziętek (kl. VIIIb). List Prezydenta RP odczytały Kinga Domańska i Dominika Kaniewska (kl. VIIb). Akcję tegorocznego czytania polskich nowel przygotowało koło teatralne wspierane przez uczniów klas VId, VIIb, VIII c, VIIIb, a koordynatorką już po raz szósty była p. Grażyna Trzmielewska.

 

Sonda

Jak podoba Ci się nowa strona szkoły?
 

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012