forex trading logo

Statystyki

Home Rok Mikołaja Kopernika 2013
Rok Mikołaja Kopernika 2013
Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego proklamował 2013 r. Rokiem Mikołaja Kopernika. Jest to związane z ważnymi kopernikańskimi rocznicami: 540. rocznicą urodzin i 470. rocznicą śmierci wielkiego astronoma oraz 470. rocznicą pierwszego wydania dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"). Wielki polski astronom jest patronem naszej szkoły, dlatego koła teatralne i literackie postanowiły uczcić to wydarzenie specjalnymi działaniami, które są przedłużeniem Dnia Patrona Szkoły. Są to imprezy popularyzujące Mikołaja Kopernika oraz inspirujące uczniów do wspólnej pracy i zabawy, przygotowujące ich do wystąpień publicznych, promowania placówki w środowisku lokalnym. Zadania będą realizowane na lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych od lutego do maja 2013 r.

Działania podjęte przez koło teatralne i literackie w MZS - Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Radziejowie z okazji ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA:

Cel działania:

- uczczenie Roku Mikołaja Kopernika

- popularyzowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku - Patronie Szkoły

- zachęcanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy

- zachęcenie uczniów do wspólnej pracy i zabawy

- zacieśnienie więzi z rówieśnikami z innych szkół

- integracja szkoły ze środowiskiem

- promocja szkoły w środowisku lokalnym

- wdrażanie uczniów do publicznych wystąpień

 

  1. "To muszę wiedzieć o Mikołaju Koperniku!" - zdobywamy i pogłębiamy wiedzę o Patronie Szkoły.
  2. "Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem" - inscenizacja na Dzień Patrona Szkoły.
  3. Konkurs literacki - "Gwiazdy i Kopernik w poezji uczniowskiej".
  4. "Jestem podobny do Mikołaja Kopernika" - konkurs na sobowtóra astronoma.
  5. Wyprawa do grodu Mikołaja Kopernika:

- zwiedzanie grodu

- wizyta w Domu Kopernika

- Muzeum Piernika

- Planetarium

- wizyta w Urzędzie Marszałkowskim

7.  Konkurs - "Najciekawsze zdjęcie z wycieczki do grodu Kopernika".

8. "Z Kopernikiem w Radziejowie" - spotkanie w naszej "Jedynce".      (23.05.2013 r.)


HONOROWY PATRONAT:

* MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

P. PIOTR CAŁBECKI

* Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

* Burmistrz Radziejowa

- inscenizacja "Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem"

- prezentacja zdjęć z wycieczki do Torunia - rozstrzygnięcie konkursu na

najciekawsze zdjęcie

- szkolni poeci prezentują wiersze o Mikołaju Koperniku - wyniki konkursu

literackiego

- "Jestem podobny do Mikołaja Kopernika" - wyniki konkursu na sobowtóra

astronoma z Torunia

- inscenizacja "Kujawskie zwiady"

- prezentacja multimedialna - "Nasze działania w Roku Mikołaja Kopernika"

 

Opiekunka koła teatralnego i koła literackiego w PSP nr 1 w Radziejowie:

Grażyna Trzmielewska

 


 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM

Dzień Patrona Szkoły jest świętem całej społeczności PSP nr 1 w Radziejowie, przyjaciół naszej placówki oraz miejscowych władz. W tym roku miał on szczególne znaczenie, ponieważ Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego proklamował 2013 r. Rokiem Mikołaja Kopernika. Jest to związane z ważnymi kopernikańskimi rocznicami: 540. rocznicą urodzin i 470. rocznicą śmierci wielkiego astronoma oraz 470. rocznicą pierwszego wydania dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich").

Program uroczystości przygotował Samorząd Uczniowski, a realizowali go uczniowie wszystkich klas i nauczyciele. W ten sposób włączyliśmy się w obchody Roku Mikołaja Kopernika w naszym województwie. W tym dniu odwiedził nas Burmistrz Miasta Radziejów p. Sławomir Bykowski oraz Pełnomocnik ds. oświaty p. Katarzyna Jałoszyńska. Po odśpiewaniu hymnu szkoły ("Cały świat się pomylił") uczennica Magdalena Kwiatkowska odczytała stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie ustanowienia Roku Mikołaja Kopernika, a delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty w kąciku Patrona Szkoły. W tak uroczystym dniu nie zabrakło życzeń od dyrektora MZS - p. Remigiusza Koźmńskiego i Burmistrza - p. Sławomira Bykowskiego.

Głównym punktem części oficjalnej był specjalny program, pt. "SPOTKANIE Z KOPERNIKIEM", przygotowany przez uczniów klasy IVc pod kierunkiem p. Małgorzaty Klawińskiej i p. Grażyny Trzmielewskiej. Przybliżył on postać wielkiego polskiego astronoma oraz znaczenie jego odkrycia. Żartobliwa forma spektaklu przypadła wszystkim do gustu, dlatego został ciepło przyjęty przez widzów.

A potem rozpoczęła się zabawa. Sportowa rywalizacja wyzwoliła wiele energii i emocji w sercach reprezentantów klas i ich kibiców. Było gorąco jak na wielkich zawodach sportowych! Rozgrywki dla uczniów młodszych prowadziły panie: Aneta Kalicka i  Romana Wojciechowska, a dla uczniów klas IV - VI panowie: Mariusz Bogacz, Leszek Stasiak i Arkadiusz Wesołowski. Najmłodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne związane ze słynnym astronomem.

W kategorii klas młodszych wygrali uczniowie IIc i III a. Globus przechodni zdobyła klasa IVc, a Przechodnią Statuetkę Mikołaja Kopernika wywalczyła klasa VI c. Nagrody wręczyła zwycięzcom p. dyrektor Barbara Rolirad. Wszyscy spędziliśmy ten dzień wesoło i pożytecznie. Jesteśmy pewni, że nasz Patron był z nas dumny!

 


 

KONKURS "JESTEM PODOBNY DO MIKOŁAJA KOPERNIKA"

27 marca 2013 r. miała miejsce prezentacja uczniów, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Jestem podobny do Mikołaja Kopernika". Było to działanie podjęte z okazji ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA. Nietrudno było dostrzec pomysłowość i wkład pracy w przygotowanie kreacji. Można było zobaczyć Mikołaja Kopernika jako żaka i uczonego. Sobowtóry wielkiego astronoma przypadły do gustu zgromadzonym uczniom, co wyrazili swoimi brawami i okrzykami. Młodzież wyraziła swoja opinię brawami, a decyzję podejmą p. Małgorzata Klawińska i Grażyna Trzmielewska, które pilnie przyglądały się wszystkim "Kopernikom".

Wyniki zostaną ogłoszone w maju w czasie imprezy "Z Kopernikiem w Radziejowie" - spotkanie w naszej "Jedynce" w dniu 23 maja 2013 r. Honorowy patronat: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jesteśmy bardzo ciekawi, kto spodobał się najbardziej.

Polecamy
Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012