forex trading logo

Statystyki

Home
Przez moment byliśmy naukowcami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
wtorek, 04 listopada 2014 19:23

mlynNiedawno uczniowie klas Vb i Vc naszej podstawówki wraz z wychowawcami panią L. Ciesielską-Małecką, panią A. Grzechowiak, panią pedagog E. Michalak, mamą naszej koleżanki p. Niną Linowiecką przebywali w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. To pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko ? pomorskim. Popularyzuje osiągnięcia nauki, techniki i kultury oraz ukazuje ich rolę w życiu codziennym współczesnego człowieka.

Głównym rekwizytem i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 5-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu jest widoczna z każdego piętra. Serce wahadła znajduje się na parterze budynku ? jest nim cewka elektromagnetyczna.

W centrum oglądaliśmy dwie stałe wystawy: ?O obrotach? ? poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika ?O obrotach sfer niebieskich? oraz ?Rzeka? ? nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmującą model rzeki od źródeł po ujście. Zwiedzaliśmy też inne ciekawe wystawy czasowe. Celem Centrum Nowoczesności jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Mogliśmy osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwymi naukowcami. Naszym zdaniem to najlepsza i najciekawsza forma nauki. wyjazd pozwolił na dalszą integrację naszych zespołów klasowych.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez uczestników wycieczki.

 

Polecamy




Stworzone przez Miejski Zespół Szkół, 2012